Uvod
#loveHR Summit 2024 je ponovno združil 600 #LoveHR zanesenjakov – kadrovskih managerjev, strokovnjakov za rekrutiranje, razvoj sodelavcev in vodij, znamko delodajalca, organizacijsko kulturo, nagrajevanje ter HR procese. Skupaj smo soustvarili prostor za izmenjavo idej, vpogled v prihodnost HR in krepitev mreže strokovnjakov iz zasebnega in javnega sektorja.
Ljudje smo utripajoče srce vsake organizacije. Če je nekoč vrednost podjetja temeljila na opredmetenih sredstvih, so danes najdragocenejše nematerialne dobrine: znanje, odnosi, inovacije. Hkrati pa imajo talenti več možnosti kot kadarkoli prej, zato morajo organizacije iskati nove načine za ohranjanje in motivacijo ključnih kadrov.
Pod sloganom HRmonija prihodnosti smo raziskovali, kako strateški HR prispeva k harmonični prihodnosti v svetu hitrih sprememb, umetne inteligence, trajnostnega razvoja in dinamičnega trga dela. Dotaknili smo se ključnih tem:
• Umetna inteligenca v HR – avtomatizacija procesov, personalizacija izkušenj zaposlenih in novi pristopi k odločanju.
• Strateški HR v poslovnih povezavah – kako uspešno krmariti skozi združitve, prevzeme in kulturno integracijo.
• Znamka delodajalca in zavzetost sodelavcev – kako pritegniti in obdržati talente v času, ko vrednote in poslanstvo podjetja postajajo ključni.
• Generacija Z in digitalna preobrazba – njihova vloga pri tehnoloških spremembah in prihodnosti dela.
• HRmonija dobrega počutja – pomen duševnega zdravja in oblikovanje harmoničnega delovnega okolja.
• HRmonija vodenja in timov – vodenje visoko učinkovitih ekip v VUCA svetu.
• Preoblikovanje rekrutiranja – inovativni pristopi k reševanju kadrovskih primanjkljajev in vključevanju novih talentov.
Prvi dan
9.00 Otvoritev
9.15 Emmanuelle Leon, Trajnostno hibridno vodenje
Emmanuelle Léon je izredna profesorica za upravljanje človeških virov na poslovni šoli ESCP v Parizu, katere EMBA program je bil v najnovejši raziskavi Financial Times uvrščen na 1. mesto v Evropi in 3. mesto na svetu. Od decembra 2019 je znanstvena direktorica katedre za preoblikovanje dela v partnerstvu z Bivwak! in BNP Paribas. Je soavtorica prelomne knjige “Metamorfoza menedžerjev v digitalni dobi in umetni inteligenci”, ki je bila nominirana za več prestižnih nagrad.
Predavanje se je osredotočilo na ključna vprašanja, s katerimi se soočajo menedžerji v današnjem digitalno preoblikovanem svetu. Ali je čas, da zaustavimo fleksibilnost dela, preden bo prepozno? Predavanje je ponudilo ključne vpoglede pri izgradnji trajnostnega hibridnega vodenja. Temeljilo je na najnovejših raziskavah in aktualnih dogajanjih ter omogočilo premislek o treh ključnih vprašanjih: kako strukturirati hibridni model dela v dimenzijah prostora in časa, kako umestiti fleksibilnost dela v blagovno znamko delodajalca in kateri so ključni dejavniki upravljanja vključenosti zaposlenih v hibridnem kontekstu.
10.15 Pogovor: Osmislimo prve korake v trajnostni preobrazbi vodenja
Gregor Kosi se je v pogovoru z Emmanuelle Leon osredotočil na ključne zaključke njene predstavitve za kadrovsko stroko. Pogovor je bil usmerjen v poglobljeno razumevanje dela in vodenja v hibridnem delovnem okolju z namenom boljšega razumevanja vpliva hibridnega delovnega okolja na kompetence, zavzetost, pripadnost in ne nazadnje tudi na zdravje zaposlenih.
10.30 Jure Jeraj, Pomen podatkov za uspešno uporabo umetne inteligence v HR
Jure Jeraj je vodilni strokovnjak za upravljanje s podatki, vodja Sekcije za podatkovno znanost in umetno inteligenco pri Gospodarski zbornici Slovenije in programski direktor Foruma podatkovne analitike. Vodi ekipo podatkovnih inženirjev v podjetju Result. Kot podatkovni arhitekt sodeluje v številnih projektih od mednarodnih za multinacionalko Sixt, kot domačih kot je vzpostavitev podatkovnega skladišča Skrinja v okviru Ministrstva za digitalno preobrazbo. V zadnjih letih se posveča podatkovnim inovacijam in etični izrabi podatkov, ki nastajajo v vsakem trenutku življenja.
V zadnjem času smo priča velikim premikom pri uporabi umetne inteligence v praksi. V preteklosti so se z umetno inteligenco ukvarjali predvsem v znanstvenih, akademskih, laboratorijskih in visokotehnoloških okoljih. Sedaj pa postajamo priča vstopu umetne inteligence v poslovne procese, pri čemer ni izjema niti HR. Na predavanju smo predstavili področje umetne inteligence in nekaj trikov pri njenem uvajanju in uporabi. Udeleženci so spoznali ključne razlike med generativno in aplikativno umetno inteligenco ter ključne veščine za uspešen prehod v svet njene uporabe. Pojasnili smo, zakaj so podatki najbolj neopevan element uspešne transformacije v podatkovno gnano poslovanje. Cilj predavanja je bil razumevanje pojmov, kot so podatkovna inovacija, podatkovna ekonomija in podatkovni prostori. Ključno spoznanje je bilo, da umetna inteligenca v večini primerov pomeni predvsem inovativnost in inteligentnejšo uporabo razpoložljivih podatkov. Uporabo umetne inteligence v HR procesih na podlagi pametne uporabe podatkov smo prikazali na primeru napovedi verjetnosti odhoda kadrov v večji slovenski organizaciji.
11.00 Boštjan Trilar, Razumevanje in vključevanje multikulturnih talentov
Boštjan Trilar je direktor Workforce Slovenija in Qonnexa Slovenija ter Strateški partner Noble Manhattan Coaching Slovenija. Ima trideset let mednarodnih izkušenj pri vodenju, prodaji, marketingu in coachingu. Boštjan je izkušnje nabiral na vodstvenih položajih pri korporacijah kot so Ford, Fiat, Toyota in Gustav Käser Training International. Bil je tudi župan Mestne občine Kranj in direktor Medicinskega centra Barsos. Boštjan je strasten popotnik in promotor pozitivne energije.
Predavanje se je osredotočilo na razumevanje in uspešno vključevanje delavcev iz tretjih držav, s poudarkom na Aziji. Obravnavalo je raznolikost azijskih talentov, metodologije izbora kulturnega ujemanja, delovne navade in vrednote tujih delavcev ter izzive pri vključevanju multikulturnih talentov, vključno z jezikovnimi ovirami in vlogo koordinatorjev pri integraciji. Cilj predavanja je bil ponuditi vpogled v to, kako lahko organizacije izkoristijo potencial multikulturne delovne sile in ustvarijo delovno okolje, ki spodbuja raznolikost, vključenost in produktivnost.
12.00 Željka Modrej, Moč kulture: ključni dejavnik uspeha
Željka Modrej je magistrica znanosti s področja upravljanja s človeškimi viri, s številnimi mednarodnimi certifikati s področij človeških virov, vodenja, organizacijskega oblikovanja in coachinga. Željka je v vlogi vodje HR nabrala 15 let izkušenj v različnih podjetjih različnih velikosti in v različnih panogah. Delala je v panogah, kot so IT, farmacevtika, finance, transport in turizem, v družbah Bankart, Nomago, Merkur zavarovalnica in Brinox. Povsode je prepoznala ponavljajoč vzorec – da uspešno podjetje potrebuje dobro opredeljeno strategijo in procese, usklajene z vzpodbudnim delovnim okoljem, kjer se zaposleni počutijo varno, se lahko profesionalno razvijajo, se varno povezujejo in s tem prispevajo tako k osebni rasti kot k uspehu organizacije. Vodi svoje svetovalno podjetje, ReinventCulture.com, kjer razvija edinstven strateški pristop k preobrazbi kulture na poti k poslovnemu uspehu.
Organizacijska kultura ni le modna muha; je ključni dejavnik uspeha. Željka je v predavanju odgovorila na vprašanje, zakaj je podjetniška kultura sploh pomembna. Predstavila je večplastnost organizacijske kulture, njene značilnosti in njen močan vpliv na poslovne rezultate.
12.10 Tina Turk Lupieri, Ključne aktivnosti poslovne integracije – študija primera
HR direktorica v Skupini Maistra Hospitality ima bogato in raznoliko kariero. Od leta 2006 do 2009 je bila izvršna direktorica v UniCredit Banki Slovenija d.d., kjer je bila odgovorna za upravljanje segmentov in produktov, kot tudi za marketing in razvoj novih produktov. Pred tem, od leta 2000 do 2006, je delala kot svetovalka v multinacionalni družbi Deloitte za regijo Srednje in Vzhodne Evrope. V tej vlogi je vodila projekte na področjih strateškega in organizacijskega razvoja, prestrukturiranja poslovnih procesov in prodaje. Na začetku svoje kariere, od leta 1998 do 2000, je bila svetovalka v multinacionalni družbi Cap Gemini Ernst & Young, kjer je sodelovala pri projektih v Budimpešti in na Dunaju, osredotočenih na poslovne reorganizacije. Ima MBA iz Poslovne šole IEDC Bled in je zaključila mednarodno šolo za organizacijski razvoj in mentorstvo ISOD. Diplomirala je na Ekonomski Fakulteti v Ljubljani.
Predavanje je ponudilo vpogled v aktivnosti integracije po združitvi na praktičnem primeru iz turistične panoge. Tina je predstavila strateške, operativne in kulturne izzive, s katerimi smo se soočali v procesu združevanja, ter način njihovega uspešnega premagovanja. Predstavitev je ponudila praktične vpoglede, ki so uporabni pri katerem koli projektu poslovne združitve organizacij z namenom gladkega prehoda in uresničitve polnega potenciala združenega podjetja.
12.20 mag. Marija Felkel, Skrivnost uspešnih integracij podjetij
Marija Felkel je uspešna HR voditeljica z več dvemi desetletji mednarodnih izkušenj na različnih vodstvenih položajih v visokotehnoloških in inovativnih industrijah. Kot HR direktorica Adriatic Clusterja v podjetju Nomad Foods je demonstrirala sposobnost vodenja HR ekip in strateških projektov na področju organizacijskega razvoja, preobrazbe, rasti in prenove organizacijske kulture. Je magistrica prava (LLM) s Fakultete za pravo Univerze v Zagrebu. Njene bogate izkušnje in dinamičen pristop jo uvrščajo med vodilne HR strokovnjake v regiji. Poznana je po svoji sposobnosti izzivanja ustaljenih kadrovskih praks in spretnem navigiranju ter uspešnem prilagajanju na nenehne spremembe.
Marija je razkrila ključne HR strategije in metode za uspešno integracijo novih podjetij. Udeleženci so spoznali, kako učinkovito upravljati z organizacijsko kulturo, vrednotami in kadrovskimi procesi, da se zagotovi gladka integracija in izkoristijo sinergije. Predstavljene so bile tudi pasti in izzivi, s katerimi smo se soočali pri integracijah, ter načini njihovega premagovanja. Predavanje je ponudilo vpogled v najboljše prakse in realne primere iz poslovnega sveta, ki so služili kot dragocen vir informacij in navdiha za vse, ki so vključeni v procese integracije podjetij.
12.30 Tomaž Berločnik, Ljudje – temelj presoje pri investiranju
Tomaž Berločnik, poslovnež, širši javnosti poznan predvsem kot nekdanji predsednik uprave družbe Petrol, je diplomiran strojni inženir z magisterijem iz poslovne administracije (MBA). Svojo kariero je začel na Slovenskem razvojnem skladu, nadaljeval kot generalni direktor v Donit Tesnit in leta 2010 postal predsednik uprave Istrabenza. Leta 2011 je prevzel vodenje Skupine Petrol, kjer je izvedel temeljito preobrazbo podjetja, razširil njegovo delovanje preko tradicionalne naftne industrije in ga usmeril v energetiko in mobilnost. Za svoje delo je leta 2019 prejel priznanje managerja leta. Poleg tega je podpredsednik košarkarskega kluba Cedevita Olimpija. Verjame v vodenje z vizijo, inovativnostjo in predanostjo. Je aktiven investitor, ki verjame v odločilno vlogo sodelavcev pri doseganju izjemnih rezultatov. Je partner v družbah Competo, Alfi Renewables in AvantCar.
Predavanje je poudarilo ključno vlogo presoje ljudi pri investicijskem odločanju. Temeljno razumevanje človeškega potenciala lahko bistveno vpliva na uspeh ali neuspeh investicije. Predstavljen je bil pomen ocene vodstva, organizacijske kulture in zaposlenih, ki je temelj za odločanje o lastniškem vstopu v podjetje.
12.40 Panelna razprava: Strateška vloga HR pri prevzemih in združitvah
Vodila: Saša Štebe, Vodstvena svetovalka upravam in skladom privatnega kapitala
Sodelujoči: Željka Modrej, Tina Lupieri, Marija Felkel, Tomaž Berločnik
Namen panela je bil preučiti strateško vlogo HR na primeru prevzemov in združitev organizacij. Željka Modrej je razkrila, kako se kultura razvija v združenih organizacijah in kakšno vlogo ima pri tem HR. Tina Turk Lupieri iz Maistre je delila svoja spoznanja o vlogi HR pri integracijskih procesih po združitvah. Marija Felkel iz Nomad Foods je orisala ključne HR aktivnosti, potrebne za uspešno integracijo podjetja v novo skupino. Tomaž Berločnik je izpostavil pomen skrbnega pregleda vodstvenih ekip, ter vrednost in kulture podjetja, kar je ključno pri investicijskih odločitvah. Na panelu smo raziskali, kako strateški HR prispeva k uspešnosti poslovanja na primeru prevzemov in združitev.
13.30 Kosilo
14.45 Lazar Džamić, Izberi, da si izbran: Upravljanje vrednosti in znamke delodajalca ter zavzetosti na delovnem mestu
Lazar Dzamić je nekdanji direktor načrtovanja v agenciji in nekdanji vodja načrtovanja blagovnih znamk v Googlovem kreativnem možganskem trustu ZOO v Londonu. Je izredni profesor na Business School Lausanne (BSL), izredni predavatelj na Univerzi Goldsmiths v Londonu, poučuje v programu MBA na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, na PwC-jevi Mini MBA akademiji za Srednjo in Vzhodno Evropo ter na Fakulteti za medije in komunikacije v Beogradu. Je avtor več knjižnih uspešnic, pogost govornik na konferencah in priljubljen podjetniški trener za digitalno preobrazbo trženja.
V današnjem konkurenčnem trgu dela morajo podjetja in vodje preseči skrb, da ne bi bili spregledani, in se osredotočiti na to, kako postati izbran delodajalec. Ključno je izboljšati Ponudbo Vrednosti Delodajalca (EVP), blagovno znamko delodajalca in zavzetost zaposlenih. Močna EVP zajema več kot le plačo, vključuje tudi karierni razvoj, ravnovesje med delom in zasebnim življenjem ter pozitivno delovno kulturo. Učinkovita blagovna znamka in zavzetost zaposlenih prispevata k večji privlačnosti za talente in zmanjšanju fluktuacije. Podjetja s poudarkom na postajanju izbranega delodajalca ustvarjajo krog privlačnosti in zadržanja talentov, kar vodi do stabilnejšega in produktivnejšega delovnega okolja.
15.30 Pogovor: Od obljube do zavzetosti
Monika Lapanja je v pogovoru z Lazarjem Džamićem izpostavila ključne zaključke njegove predstavitve za kadrovsko stroko. Pogovor je bil usmerjen v poglobljeno razumevanje učinkovitega upravljanja znamke delodajalca in njegove povezave z zavzetostjo zaposlenih.
15.45 Odmor
16.15 Jeff J. Buttler, Ohranimo človečnost v obdobju digitalne preobrazbe
Jeff Butler ni le avtor in strateg za delovno okolje, ampak tudi raziskovalec vedenja na delovnem mestu. Njegovo raziskovanje ga je popeljalo skozi več kot 40 različnih industrij na štirih kontinentih, kjer je proučeval, kako kultura in medosebni odnosi vplivajo na delovno dinamiko. Njegovo raziskave segajo od IT sektorja, komunalnih služb in dela policije pa vse do sveta maloprodaje. Sodeloval je z giganti kot so Google, Amazon, John Deere in Coldwell Banker. Vodi svoje svetovalno in tehnološko podjetje TrinityFix, kjer v praksi preizkuša svoje inovativne pristope. Njegove ideje so bile dvakrat predstavljene na TEDx odrih in izdane v dveh knjigah: “The Authentic Workplace” in “The Key To The New You”. Čeprav trenutno prebiva v Dallasu, Teksas, njegovo srce ostaja zvesto Kaliforniji.
Osrednje predavanje “Digitalizacija in njen vpliv na prihodnost dela” je udeležence popeljalo na razburljivo potovanje skozi hitro spreminjajoči se svet tehnologije in njen vpliv na posameznike ter zaposlene. Jeff J. Butler, priznani strokovnjak za delovno okolje, je predstavil ključne tehnološke spremembe, ki oblikujejo naša življenja in delovna mesta – od avtonomnih vozil in blockchaina do umetne inteligence.
Predavanje ni bilo osredotočeno le na tehnologijo, temveč je seglo tudi v sociološke, psihološke in eksistencialne vidike teh sprememb. Razpravljali smo o tem, kako se lahko pripravimo na prihodnost, ki prihaja hitreje, kot si predstavljamo, ter kako lahko kot posamezniki in organizacije plujemo skozi val sprememb, ne da bi pri tem izgubili tisto, kar nas dela človeške. Udeleženci so pridobili vpogled v vpliv blockchain tehnologije na finančne storitve, spoznali, kako tehnologija nepovratno spreminja naše možgane in kaj to pomeni za prihodnost, ter raziskali izzive in priložnosti, ki jih umetna inteligenca prinaša v naša življenja.
17.00 Pogovor: Generacija Z in vpliv digitalne preobrazbe na dojemanje dela
Pogovor z Jeffom J. Buttlerjem, je vodila dr. Vesna Miloševič Zupančič
Udeleženci so se pridružili pogovoru o Generaciji Z in vplivu digitalne transformacije na njihovo dojemanje dela. Razpravljala sta o digitalni transformaciji in njenem vplivu na generacijo Z ter delila vpoglede in izkušnje.
17.15 Robert Ljoljo, Je HR naše srce ali hrbtenica?
Robert Ljoljo, MBA, je predsednik uprave Leka d.d. in Sandoza d.d., z več kot 20-letnimi izkušnjami v farmacevtski industriji. Ima magisterij iz upravljanja informacijskih sistemov in MBA. V Leku je opravljal različne vodstvene vloge in prispeval k njegovi preobrazbi v enega vodilnih oskrbovalnih centrov znotraj skupine Sandoz. Pred trenutno vlogo je vodil Novartisove poslovne storitve v Sloveniji, kjer je nadzoroval skupne storitve v več domenah. Prejemnik več nagrad za odličnost, Robertove izkušnje segajo od globalnega vodstva v farmacevtski industriji do operativne odličnosti in upravljanja sprememb. Še naprej opravlja funkcijo predsednika uprave Leka d.d. po delni ločitvi v Novartis d.o.o.
Predsednik uprave enega največjih in najuspešnejših slovenskih podjetij je v osrednjem predavanju razkril, kako HR ni več le administrativna služba, ampak strateški partner, ki je ključen za uspeh podjetja. Predavanje je osvetlilo vlogo HR kot hrbtenice organizacije, ki ne le upravlja s človeškimi viri, ampak tudi aktivno sodeluje pri oblikovanju in izvajanju strateških ciljev. V sodobnem poslovnem okolju je HR postal ključni igralec pri razvoju talentov, oblikovanju organizacijske kulture, spodbujanju inovacij in izboljšanju delovne učinkovitosti. Poudarek je bil tudi na pomembnosti vlaganja v razvoj zaposlenih ter promociji zdravja in dobrega počutja na delovnem mestu. Predstavljene so bile sodobne HR strategije, ki s pomočjo analitike in tehnologije oblikujejo bolj prilagodljive in odzivne organizacije. Predavanje se je zaključilo s predstavitvijo primerov dobrih praks in uspešnih strategij, ki so pripomogle k rasti in uspehu podjetja, s posebnim poudarkom na vlogi HR pri doseganju teh ciljev.
17.45 Podelitev nagrad
Na slavnostni podelitvi nagrad – HR ekipa leta 2024 je nagrado v kategoriji Velika podjetja prejela HR ekipa podjetja Nomago. V kategoriji mala in srednja podjetja je bila nagrajena HR ekipa družbe Databox. Priznanje Kadrovski up leta 2024 pa sta letos prejela kar dva izjemna posameznika, Maša Košak in Lovrenc Švegl.
Drugi dan
8.50 Začetek programa
9.00 Rishad Ahmed, Vodenje z modrostjo
Rishad je izjemen govornik na konferencah, guru vodenja in zaupanja vreden svetovalec z več kot 25 let izkušenj v poslu, višjem menedžmentu in coaching-u. Svetuje podjetjem iz seznama Fortune 100 in različnim organizacijam, usmerjenim v razvoj ljudi. Z globalno perspektivo je Rishad živel in delal v Avstraliji, Združenem kraljestvu, ZAE in ZDA. Je ustanovitelj Rishad Ahmed Coachinga, kjer vodi ekipo 7 profesionalnih coach-ev po vsem svetu, vključno z Združenim kraljestvom in ZDA.
Kot najbolje prodajan avtor je Rishadova knjiga “Mu – Potovanje do Božanske Ljubezni Skozi Tebe in Nič” prejela kritiško priznanje. Je tudi ustanovitelj in izvršni direktor 8 podjetij ter je uspešno zbral več kot R2 milijardi za različne projekte.
V hitro razvijajoči se pokrajini umetne inteligence in tehnologije je Rishad poudaril kritični pomen človeške modrosti in intuicije kot končnih super-moči za prihodnost. Ko se soočamo s tehnološko prevladujočim svetom, postajajo bistvene človeške lastnosti, kot so empatija, intuicija in vodstvo, ki temelji na srcu, ne le koristne, ampak nujne. V tem poučnem govoru je Rishad delil vpoglede v to, kako lahko vodje in ekipe gojijo odporno miselnost, usklajeno z njihovimi osnovnimi vrednotami. Raziskal je, kako spodbuditi dinamičnega duha ekipe, globoko zakoreninjenega v občutku povezanosti drug z drugim in z višjim namenom organizacije. Udeleženci so odkrili, kako uspevati v dobi tehnološkega razvoja z izkoriščanjem tistega, kar nas dela edinstveno človeške.
9.50 Mark Emdin, Vodenje je največji ekipni šport vseh časov
Mark je specialist za učinkovitost organizacij, ki ga fascinirajo ekipe in vedno spreminjajoča se dinamika, ki obstaja znotraj in med njimi. Ima več kot 25 let izkušenj kot notranji izvajalec in zunanji svetovalec. Ima izkušnje pri delu z raznolikim naborom organizacij, ekip in vodij v različnih sektorjih in panogah.
Po uspešni karieri v korporativnem svetu je Mark ustanovil svetovalno podjetje Nexi. Njegov pristop temelji na delu in odnosih ekipe, verjame, da so ekipe motorji organizacij, kjer se pojavi kreativnost, rešujejo problemi in ustvarja vrednost.
V svoje delo vključuje elemente igre, kot sta improvizacija in resna igra z Lego kockami. Je vodja učenja na delovnem mestu pri Easylaughs, amsterdamski šoli za improvizacijo in poučuje tudi na fakulteti za 6 Team Conditions.
Vodenje je v svojem bistvu ekipni šport – tako v ekipi, ki jo vodimo, kot v tistih, katerih člani smo. Uspeh teh ekip temelji na medsebojnem razumevanju, usklajevanju glede smeri in namena ter napredovanju pri doseganju želenih rezultatov.
V predavanju je Mark podrobneje razložil pomen teh vidikov in predstavil, kako lahko vodje ustvarijo bistvene pogoje za uspeh svojih ekip. Poleg tega je osvetlil, kako lahko organizacije postanejo bolj agilne in učinkovite z razvojem vodenja skozi prizmo ekipnega vodenja.
10.30 Odmor
11.00 mag. Ksenija Hauptman, OKO zaposlenih – orodje za kadrovske in organizacijske ukrepe
Ksenja Hauptman je zaposlena na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije, kjer pripravlja sistemske rešitve, vodi projekte kot so merjenje organizacijske klime in kulture, izvaja interne raziskave, modelira poslovne procese ter pripravlja re-inženiring le-teh. Je predstavnica vodstva za kakovost in vodja projekta CAF (»Common Assessment Framework«) za katerega je ministrstvo, kot prvo ministrstvo v Sloveniji, prejelo priznanje Uspešni uporabnik CAF. Njene predhodne izkušnje iz gospodarstva so predvsem v sektorju telekomunikacij, na področju vodenja kvalitativnih in kvantitativnih raziskav, mednarodnega “benchmarkinga” in vodenja internih in eksternih kadrovskih selekcijskih postopkov.
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je v predavanju predstavilo raziskavo delovnega okolja »OKO zaposlenih«, ki jo je izvedlo v letih 2019 in 2022. Rezultati raziskave so služili za razumevanje potreb zaposlenih ter njihove percepcije stanja v organizaciji. Pomagali so identificirati ključna področja za izboljšanje in narekovali konkretne ukrepe. Na področju razvoja kadrov je bilo zaznano izboljšanje med letoma 2019 in 2022 na vseh postavkah, kar je kazalo na uspešnost izvedenih ukrepov. Predstavljena je bila presoja kompetenc za namen razvoja vodij ter nadaljnji razvojni HRM ukrepi, ki so iz tega sledili, skupaj z organizacijskimi ukrepi, kot so nefinančno nagrajevanje in izboljšanje interne komunikacije.
11.20 Aljaž Godec, Databox igralec: Skladnost vrednot in razvijanje kulture visoke uspešnosti
Aljaž, navdihnjen z gorečo strastjo do razvoja posameznikov in organizacij, največjo zadovoljstvo najde v svoji vlogi mentorja pri njihovem uspehu. S svojimi impresivnimi 13-letnimi izkušnjami na področju vodenja procesov v organizacijah je trdno prepričan, da sta organizacijska kultura in pristop vodstva ključna za zavzetost posameznikov in ključna za trajnostni uspeh podjetja. Aljaž, izkušen strokovnjak s koreninami v upravljanju s človeškimi viri, je začel svojo kariero kot HR generalist pri uglednem podjetju Akrapovič, kjer je prevzel odgovornost za celoten cikel izkušenj zaposlenih. V nadaljevanju svoje kariere kot HR manager pri uglednem podjetju Lek d.d. je bil ključen član različnih vodstvenih ekip, kjer je uspešno vodil razvoj talentov, uvedbo sprememb, upravljanje uspešnosti in strateško načrtovanje. V trenutni vlogi “vodje kadrov in organizacijske kulture” pri podjetju Databox, Aljaž in njegova visoko usposobljena ekipa strateško implementirata vsebine, osredotočene na organizacijsko kulturo, razvoj vodstva in osebno kariero posameznikov. Z inovativnimi pristopi spodbujajo sodelovanje, poudarjajo coaching in sodelovanje s ciljem, da bi odklenili polni potencial vsakega posameznika.
Aljaž je razčlenil praktične korake v ozadju potovanja Databox Playmaker pri strateškem vključevanju prileganja vrednotam skozi celoten cikel izkušnje zaposlenih, s čimer je spodbujal kulturo visoke zmogljivosti. V zadnjih dveh letih je Databox krmaril skozi ključne točke stika – od zaposlovanja in uvajanja do stalnega razvoja – da bi organsko zgradil in izpopolnil svoje organizacijsko prileganje vrednotam. Predavanje je ponudilo iskreno razpravo, kjer so bile predstavljene izkušnje, izzivi in oprijemljivi vpogledi. Udeleženci so dobili priložnost razumeti možnosti integracije vrednot v delovno okolje ter odkriti uporabne strategije za edinstveno potovanje njihove organizacije.
11.30 mag. Katarina Hočevar, Razvoj perspektivnih kadrov je ključ do uspeha
Katarina Hočevar je diplomirala, specializirala in magistrirala na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani. Od leta 1999 je zaposlena v sistemu državne uprave na področju kadrovskih in organizacijskih zadev. Trenutno zaseda mesto vodje službe za kadrovske zadeve in je namestnica generalne sekretarke Ministrstva. Od leta 2020 deluje tudi kot predavateljica na področju organizacije javnega sektorja na Fakulteti za upravo, kjer poučuje predmete kadrovsko poslovanje in poslovanje s strankami. V svoji karieri je sodelovala v številnih medresorskih delovnih skupinah in projektih, povezanih s sistemom javnih uslužbencev in plačnim sistemom. Poleg tega opravlja funkcijo namestnice predsednika nadzornega odbora občine Zagorje ob Savi.
Razvoj perspektivnih kadrov je ključen za oblikovanje uspešnih vodij in spodbujanje sodelovanja. Predavanje se je osredotočilo na pomen krepitve zavzetosti, pripadnosti in želje po nadaljnjem razvoju kompetenc med perspektivnimi kadri. Ti kadri, čeprav še niso zasedali ključnih pozicij, so izkazovali visoko delovno uspešnost in imeli obetaven razvojni potencial. Predavanje je izpostavilo, da je za optimalen razvoj teh kadrov potrebna posebna pozornost, ki vključuje intenzivno spremljanje, vlaganje v njihov razvoj, mentorstvo, pridobivanje izkušenj in izobraževanje. Poseben poudarek je bil na razvijanju veščin za timsko delo, sposobnosti upravljanja s spremembami in uvedbi “pozitivne rotacije” znotraj organizacije, kar je prispevalo k bolj dinamičnemu in prilagodljivemu delovnemu okolju.
11.40 dr. Mateja Nadižar Svet, Walk-the-talk: Spodbujajmo inovativnost in zavzetost
Dr. Mateja Nadižar Svet, direktorica sektorja korporativnih storitev pri Skupini Elektro Gorenjska d.d., je priznana strokovnjakinja s 27-letnimi izkušnjami na področju človeških virov. Od leta 2019 vodi sektor korporativnih storitev, ki obsega ne le kadrovsko področje, ampak tudi korporativno komuniciranje, kontroling, finance, nabavo in pravo ter splošno službo. V doktorski disertaciji na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani je raziskovala razmerje med menedžmentom znanja in človeških virov v učeči se organizaciji. Mateja poudarja pomen neprestanega merjenja zavzetosti ter razumevanja lastnih vrlin in vrlin sodelavcev. Zavzema se za inovativnost in rast tako na osebni kot na organizacijski ravni. Kot zagovornica načela ‘walk the talk’ si prizadeva za dosledno udejanjanje teh vrednot v praksi.
Dr. Mateja Nadižar Svet je predstavila ključne vidike razvoja inovativnosti in prilagodljivosti znotraj organizacijskega okolja. Kot vneta zagovornica koncepta ‘walk-the-talk’ je poudarila pomen merjenja zavzetosti ter prilagajanja organizacije in delovnih mest poslovnim zahtevam. V predavanju je razkrila pristop k nenehnim izboljšavam in prilagoditvam, ki jih implementirajo v kadrovski službi. V vlogi strateškega HR in članice vodilne ekipe je odigrala ključno vlogo pri spodbujanju in uresničevanju teh praks v celotni organizaciji.
11.50 Tina Parazajda, Strategije za uspeh v času sprememb
Tina je komunikacijska strateginja z obsežnimi mednarodnimi izkušnjami na področju marketinga in odnosov z javnostmi. Po več kot 15 letih je kot certificirana coachinja z željo po razvoju posameznikov in organizacij naredila karierni premik iz globalnega marketinga na kadrovsko področje. S svojim znanjem in poudarkom na oblikovanju najboljše uporabniške izkušnje danes skrbi tako za razvoj HR produktov kot za gradnjo njihovih navdušencev (t.i. aktivaciji). Med vidnejšimi produkti so tako program za razvoj vodij, gradnja veščin zaposlenih (skilling), program za zdravje zaposlenih in soočanje s spremembami kot tudi različne teme s področja “prihodnosti dela”. S svojimi več kot 15 leti v Berlinu prinaša edinstveno multikulturno perspektivo, ki v ospredje kadrovskih praks postavljajo raznolikost.
Živimo v okolju z nepopisno hitrostjo sprememb. Te organizacijam narekujejo, da sprejmejo celostni pristop k osebnemu razvoju in strokovni prilagodljivosti. Govornica je z vidika korporativne kulture poudarila pomen nenehnega razvoja zaposlenih za obvladovanje sprememb na ravni posameznika in organizacije prek različnih programov. Osrednji poudarek je bil na inovativnem pristopu ciljanega usposabljanja, ki je prejel nemško odlikovanje za odličnost na področju kadrov (German HR Excellence Award). Predavanje je bilo namenjeno vsem, ki razmišljajo o tem, kako pripraviti zaposlene na čas spreminjajočih se industrij.
12.00 Panelna razprava: HRmonija vodenja in visoko performančni timi
Povezoval: Elvi Rwankuba, Karierni svetovalec, facilitator & nekdanji manager v Deloitte Slovenija
Sodelujoči: Aljaž Godec, mag. Katarina Hočevar, dr. Mateja Nadižar Svet
V dinamičnem poslovnem okolju v vrtincu sprememb je razvoj učinkovitega vodenja in gradnja visoko performančnih timov ključnega pomena za dolgoročen in trajnosten organizacijski uspeh. V panelu bo raziskali strategije in prakse, ki spodbujajo harmonijo vodenja in omogočajo ekipam, da dosežejo in vzdržujejo visoko raven uspešnosti. Poudarek je bil na povezovanju HR praks z vsakodnevnimi izzivi vodenja, načinih spodbujanja odličnosti in motivacije ter na razvoju kulture, ki podpira inovativnost in zavezanost ciljem. Udeleženci so prisluhnili strokovnjakom, ki so delili svoje izkušnje in vpoglede o tem, kako ustvariti sinergijo med vodenjem in timskim delom za doseganje izjemnih rezultatov. Sodelovali so ugledni kadrovski strokovnjaki iz okolja zagonskih podjetij, državne uprave, infrastrukturnih podjetij in korporativnega sektorja.
12.50 Odmor
13.20 Greta Metka Barbo Škerbinc, Aktiviranje vsega razpoložljivega potenciala: Storitve Zavoda RS za zaposlovanje za zmanjšanje strukturnih neskladij in kadrovskega primanjkljaja na trgu dela
Greta Metka Barbo Škerbinc je po izobrazbi univ. dipl. politologinja, s 30 let delovnih izkušenj, ki jih je večinoma pridobila na Zavodu RS za zaposlovanje (Zavod), kjer je bila zaposlena od leta 1993 do aprila 2022, ko se je zaposlila na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. S februarjem 2023 je z imenovanjem Vlade RS postala vršilka dolžnosti generalne direktorice Zavoda.
Na Zavodu je vso svojo poklicno pot opravljala različne naloge, začela pa je na območni službi Maribor na področju aktivne politike zaposlovanja in analitike, nato pa na Centralni službi Zavoda, kjer je bila pretežno na različnih vodstvenih delovnih mestih. Do januarja 2020 je bila 6 let namestnica takratne generalne direktorice, tako da dobro pozna trg dela in delovanje javnih zavodov za zaposlovanje, katerih storitve so namenjene širokemu krogu uporabnikov: brezposelnim, iskalcem zaposlitve, mladim v iskanju strokovne pomoči pri zaposlovanju in poklicni orientaciji, delodajalcem, izvajalcem programov zaposlovanja, socialnim partnerjem, strokovnim inštitucijam ter drugi širši javnosti.
Predavateljica je predstavila aktualni trg dela in storitve, ki jih Zavod RS za zaposlovanje oblikuje za različne skupine z namenom spodbujanja zaposlovanja. Poseben poudarek je bil namenjen predstavitvi storitev za delodajalce, ki so se na domačem trgu dela v zadnjem času soočali s čedalje večjim kadrovskim primanjkljajem in strukturnimi neskladji, ter aktivnostim za brezposelne in iskalce zaposlitve, s pomočjo katerih so se spodbujale nove zaposlitvene možnosti in priložnosti. Posebna pozornost je bila namenjena razumevanju ključnih kompetenc, ki jih trg dela potrebuje, ter veščinam prihodnosti v kontekstu demografskih gibanj.
13.30 Boštjan Trilar, Uspešna integracija sodelavcev iz Azije – primer iz prakse
Boštjan Trilar je direktor Workforce Slovenija in Qonnexa Slovenija ter Strateški partner Noble Manhattan Coaching Slovenija. Ima trideset let mednarodnih izkušenj pri vodenju, prodaji, marketingu in coachingu. Boštjan je izkušnje nabiral na vodstvenih položajih pri korporacijah kot so Ford, Fiat, Toyota in Gustav Käser Training International. Bil je tudi župan Mestne občine Kranj in direktor Medicinskega centra Barsos. Boštjan je strasten popotnik in promotor pozitivne energije.
V tem predavanju je direktor uglednega srednjeevropskega mednarodnega podjetja delil svoje bogate izkušnje z integracijo državljanov iz azijskih držav. Predstavil je praktične primere in strategije, ki so podjetju pomagale uspešno vključiti te sodelavce v svoje delovno okolje.
13.40 Tilen Prah, Kako z outsourcingom do razvoja potencialov zaposlenih?
Tilen Prah je podjetnik, ki združuje izkušnje različnih panog in strok. Že od 2007 je izvršni direktor Kariere Slovenija, z 2020 pa je prevzel še vlogo direktorja v We Move, kjer izvajajo celovite storitve operacij logistike. Diplomiral je iz poslovnih financ na Ekonomski fakulteti v Ljubljani in je certificiran MBTI praktik. Tilen verjame v iskanje ravnotežje med delom in zasebnim življenjem ter se drži mota delaj trdo, intenzivno se zabavaj in preživljaj prosti čas z družino in ljudmi, ki so ti res pomembni.
Tilen je predstavil možnosti outsourcinga in njegov potencial za razvoj kompetenc in kariernega razvoja sodelavcev, ki so del outsourcinga. Na outsourcing običajno gledamo kot strategijo zmanjšanja stroškov in povečanja učinkovitosti. Vendar pa so njegove velike koristi, ko gre za razvoj in rast zaposlenih, pogosto spregledane. Pravilno izveden outsourcing ekipi prinese nov zagon za razvoj znanj in veščin ter prispeva k oblikovanju povezanih in zavzetih ekip.
13.50 Panelna razprava: Preoblikujmo rekrutiranje: zaposlovanje iz tretjih držav, prekvalifikacije in outsourcing
Vodil: Miro Smrekar, Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije
Sodelujoči: Zavod RS za zaposlovanje, Boštjan Triler in Tilen Prah
V panelni razpravi, ki jo je vodil Miro Smrekar, so se udeleženci posvetili ključnim trendom in strategijam zaposlovanja. Razpravljali so o prekvalifikacijah delavcev s predstavniki Zavoda RS za zaposlovanje, o izzivih zaposlovanja iz tretjih držav z Boštjanom Trilarjem iz Heads Adriatic ter o prednostih in izzivih outsourcinga s Tilnom Prahom iz WeMove. Panel je iskal odgovore na vprašanje, kako inovacije v rekrutacijskem procesu trajnostno krepijo tako podjetja kot tudi kompetence, zavzetost in zaposljivost delavcev.
14.30 Aljoša Bagola, Kako biti v redu?
Aljoša Bagola je priznan predavatelj, slovenski kreativni direktor desetletja in avtor knjižnih uspešnic Srečo, prosim ter Kako izgoreti in vzeti življenje v svoje roke, ki sta najbolje prodajani knjigi leta 2022 in leta 2020 pri nas. V svoji dvajsetletni oglaševalski karieri je snoval največje tržnokomunikacijske projekte v Sloveniji in v širši regiji. Za svoje delo je prejel preko 150 nagrad in priznanj na domačih in mednarodnih oglaševalskih festivalih, agencija, kjer je ustvarjal in vodil kreativni oddelek, pa je bila razglašena za oglaševalsko agencijo desetletja. Sedaj se posveča predavateljstvu, svetovanju o kreativnosti, pisanju in izbranim komunikacijskim projektom.
Živimo v posebnem obdobju v zgodovini, kjer bridko ugotavljamo, da naše dobro počutje in tehnologije »na steroidih« ne sobivajo najbolje: trpimo za odvisnostjo od digitalnih vsebin, za potrtostjo, preutrujenostjo in izgorelostjo, neusmiljeno nas pa izčrpavajo tudi vedno slabši odnosi, ki so – še posebej na družbenih omrežjih – prepredeni s sovražnostjo in negativnostjo.Predavanje je razkrilo zaodrje delovanja sodobnih tehnologij ter omogočilo prepoznavanje zank in pasti, s katerimi ugrabljajo našo pozornost in izčrpavajo dragoceno energijo. Udeleženci so spoznali, zakaj pretkano vsiljena pričakovanja onemogočajo zadovoljstvo in radost ter razumeli, zakaj je odlaganje telefona in ignoriranje TV-daljinca dobra praksa za doseganje notranjega miru in zadovoljstva. Ker smo se zamislili nad nezavednim in rutiniranim ravnanjem ter škodljivimi avtomatizmi, smo lahko sprejeli boljše odločitve in si privzgojili navade, ki nas ne bodo več ropale dragocene energije.
15.30 Zaključek kongresa
Zaključne misli
Letošnji #LoveHR Summit 2024 je bil osredotočen na raziskovanje strateške vloge HR v organizacijah ter iskanje inovativnih pristopov za prihodnost dela. Dogodek je združil strokovnjake, ki so s svojim znanjem in izkušnjami prispevali k bogati razpravi o ključnih izzivih in priložnostih v kadrovskem upravljanju.
Udeleženci so imeli priložnost prisluhniti številnim uglednim govornikom, ki so delili svoje vpoglede in izkušnje ter odprli prostor za poglobljene razprave. Dogodek je omogočil mreženje, izmenjavo idej in pridobivanje novih znanj, ki bodo prispevala k oblikovanju organizacijskih kultur, grajenih na empatiji, inovacijah in povezovanju.
Ob zaključku so se udeleženci vrnili v svoja delovna okolja obogateni z novimi spoznanji in motivirani za nadaljnji razvoj HR strategij, ki podpirajo zavzetost zaposlenih in njihov profesionalni ter osebni razvoj. Konferenca je znova dokazala, da je HR srce in hrbtenica uspešnih organizacij.
Iskrena zahvala gre vsem govorcem in moderatorjem, ki so s svojimi prispevki obogatili program, ter vsem udeležencem, ki so soustvarili vzdušje odprtega dialoga in strokovne izmenjave. Dokler se ponovno ne srečamo, naj duh #LoveHR ostane del našega vsakdana, da bodo skupaj ustvarjali boljše in uspešnejše delovno okolje.
Splošni pogoji Politika zasebnosti Naložba v prihodnost
Vse pravice pridržane