Na drugem Zlatem pogovoru v sklopu 10. obletnice Zlatega kamna so pretekli dobitniki nagrade Zlati kamen Peter Misja, župan občine Podčetrtek, dr. Vladimir Prebilič, župan občine Kočevje ter mag. Gregor Macedoni, župan mestne občine Novo mesto govorili o pomembnosti sodelovanja pri pridobivanju evropskih sredstev med občinami kot tudi z državo, o izzivih pri pripravi projektov sofinanciranih s strani EU in priložnosti za izboljšanje realizacije načrtov.
Peter Misja, župan občine Podčetrtek je uvodoma pomenljivo dejal, da je za vse kakršen razvoj, ne le tisti podprt s sredstvi EU, ključnega pomena, da ima tudi sosed cesto, kanalizacijo in na sploh kvalitetno življenje. »Ker če nimaš soseda, vsaj toliko bogatega kot si sam, potem tudi sam težko preživiš,« je povedal in dodal, da je ravno s povezovanjem njihova občina prišla do zavidljive višine evropskega denarja.« V občini imajo rek, »da morajo vsi brcati v isti gol,« in razvoj turizma v Podčertku in okolici dokazuje, da je v njihovem golu pristalo že kar nekaj žog.
Denar je potrebno plemenititi
Dr. Vladimir Prebilič, župan občine Kočevje, ki se lahko pohvali z zaporednimi rekordnimi proračuni in 50 milijoni pridobljenih sredstev v stari EU perspektivi (Kočevje ima 15.500 prebivalcev) je poudaril, da je ključnega pomena za občine, da denar, ki je na voljo, oplemenitijo. »Kočevje od države preko povprečnine prejme 11 milijonov evrov, naš proračun pa je znašal 26 milijonov. Če želiš povečevati proračun, moraš denar torej plemeniti, drugače preprosto ne gre. Vsak evrov, ki ga dobimo od države, skušamo povečati za krat tri.«
Veliko priložnosti pri tem je s pridobivanjem evropskih projektov, kjer so pridobili 755 evrov na prebivalca in se uvrstili na visoko šesto mesto. A kot opozarja Prebilič »dobiti evropski denar, ni božično darilo, ampak zahtevno delo.«
»Potrebuješ vizijo in sposobnost povezovanja. Če sam ne veš, kje želi biti tvoja občina čez pet, deset, dvajset let, nima smisla da sploh kandidiraš, ker ne boš dosegel preboja. Prva naloga župana je namreč vizionarstvo in priprava izhodišč. Za njihovo izvedbo potrebuješ povezati najprej ekipo, nato vplesti partnerje in strokovnjake, ki imajo specifične veščine,« je o pomembnosti dobre priprave projektov razložil Prebilič.
Za Kočevje je bilo po njegovih besedah ključno komunalno opremljanje industrijske cone, kar je bila osnova, da so investitorju zagotovili pogoje za izgradnjo podjetja, s tem pa so rekordno 27 odstotno brezposelnost znižali na 11 odstotkov.
Sodelovanje kot pogoj
Tudi mag. Gregor Macedoni, župan mestne občine Novo mesto, ki prav tako izstopa po investicijah evropskih sredstev in je na sploh izvozna lokomotiva slovenskega gospodarstva, je poudaril, da je ključ do uspeha finančne realizacije v pridobivanju sredstev tako na nacionalni kot evropski ravni. »Občine ob različnih kvotah in regijskih razdelitvah med seboj tekmujemo, a obenem moramo tudi sodelovati. Po sami pravni formi lokalna samouprava ni narejena sodelovalno, v razpisih pa je priložnost, da nas evropska kohezijska politika in država prisilijo k sodelovanju. Zdi se mi, da takrat, ko imamo vsi neposredno nekaj od tega, znamo še najbolje sodelovati«
Tako Misja kot ostala dva župana so poudarili, da je zaenkrat še zelo težko govoriti o načrtih za prihodnost, ker da še ni znano, kaj bo mogoče sploh prijavljati znotraj VFO.
Prebilič je ob tem poudaril, da bi si želel več sodelovanja med nacionalnimi institucij in občinami o prednostnih oseh, ker da prihaja do različnih diskrepanc, ko so sredstva rezervirana za določene projekte, do katerih zaradi objektivnih razlogov občine ne morejo odstopati. »Nenazadnje je bil tak primer povezan s kanalizacijski sistemi, kjer je bila postavljena omejitev najmanj 2000 populacijskih enot. Posledica je, da ne moremo zgraditi kanalizacijskih sistemov, ker je večina naselji v Sloveniji manjši od 2000 enot. Zaradi takšnih primerov si želim več sodelovanja med odločevalci, ki nas zastopajo v Bruslju in občinami.«
Macedoni je v povezavi z VFO poudaril, da je pomembno, da ne čakaš le s seznamom želja, ampak imaš projekte že v končni fazi priprave, t.i. »ready to go« fazi. »Tisti, ki želimo biti uspešni, moramo pripravljati projekte na rezervo in projekt peljati včasih tako, kot da ga bomo financirali z lastnimi sredstvi. Naša izkušnja je, da če delaš dobre projekte, boš dobil tudi sofinanciranje.« Ob tem je Macedoni spomnil tudi na razpise, ki so odprti v Bruslju. »Ko zmagamo na razpisu, kjer tekmujemo z občinami Evrope, je občutek še toliko boljši,« je pristavil.
Tudi Prebilič je poudaril, da če želiš tekmovati za evropska sredstva, potrebuješ projekte na zalogo. »Ko pride razpis, in ti nas ravno zaradi pomanjkljivega sodelovanja pripravljavcev z občinami presenetijo, moraš imeti projekt skoraj da ne že v gradbeni fazi.«
Prebilič je pohvalil trenutno vlado pri pogajanjih za evropska sredstva, a opozoril, da ta denar še ni v Sloveniji. »Skoraj 12 milijard, kot jih je na voljo, zdaj potrebuje izvedbo. Tega morda še ne razumemo najbolje. Realizacija je namreč najbolj problematična. Pri tej je veliko prostora za izboljšavo v sodelovanju med vlado in lokalno samoupravo, ker so absorpcijske sposobnosti, možnosti izvedbe projektov bistveno večje, če je sodelovanje med državo in občinami dobro.«
Celoten posnetek Zlatega pogovora s preteklimi zmagovalkami Zlatega kamna je na voljo tukaj.
Splošni pogoji Politika zasebnosti Naložba v prihodnost
Vse pravice pridržane