Avtonomna pravna ureditev antimobinga v organizaciji

Učinkovit sistem antimobinga v organizaciji je dolžnost delodajalca. Temeljno izhodišče za uvedbo učinkovitega sistema za preprečevanje in odpravljanje posledic mobinga (sistema antimobinga) v organizaciji je določba prvega odstavka 45. člena Zakona o delovnih razmerjih (ZDR): »Delodajalec je dolžan zagotavljati takšno delovno okolje, v katerem noben delavec ne bo izpostavljen spolnemu in drugemu nadlegovanju ali trpinčenju s strani delodajalca, predpostavljenih ali sodelavcev. V ta namen mora delodajalec sprejeti ustrezne ukrepe za zaščito delavcev pred spolnim in drugim nadlegovanjem ali pred trpinčenjem na delovnem mestu.« Uvedba učinkovitega sistema antimobinga v organizaciji je torej dolžnost, ki jo zakon nalaga delodajalcu.

dr. Mato Gostiša

Učinkovit sistem antimobinga v organizaciji je dolžnost delodajalca

Temeljno izhodišče za uvedbo učinkovitega sistema za preprečevanje in odpravljanje posledic mobinga (sistema antimobinga) v organizaciji je določba prvega odstavka 45. člena Zakona o delovnih razmerjih (ZDR): »Delodajalec je dolžan zagotavljati takšno delovno okolje, v katerem noben delavec ne bo izpostavljen spolnemu in drugemu nadlegovanju ali trpinčenju s strani delodajalca, predpostavljenih ali sodelavcev. V ta namen mora delodajalec sprejeti ustrezne ukrepe za zaščito delavcev pred spolnim in drugim nadlegovanjem ali pred trpinčenjem na delovnem mestu.« Uvedba učinkovitega sistema antimobinga v organizaciji je torej dolžnost, ki jo zakon nalaga delodajalcu.


Članek z originalnim naslovom Avtonomna pravna ureditev “sistema antimobinga” v organizaciji: učinkovit sistem antimobinga v organizaciji kot dolžnost delodajalca je bil v celoti objavljen v reviji HR&M, februar 2011.

 

Dr. Danijela Brečko, priznana strokovnjakinja in avtorica knjige “Mobing – prepoznajte in ukrepajte“, vodi delavnico “Mobing pri delu” pod okriljem Planet GV. Ta delavnica praktično usmerja udeležence v prepoznavanje in ukrepanje proti mobingu. Udeleženci lahko, po svoji izbiri in v okviru delavnice, pridobijo tudi certifikat “Mobing Zaupnik” po uspešno opravljenem preizkusu znanja. Delavnica je zasnovana interaktivno s številnimi primeri iz prakse in se je udeležujejo različni strokovnjaki, od bodočih Mobing zaupnikov do vodij in drugih strokovnjakov. Udeleženci na delavnici prejmejo knjigo “Mobing – prepoznajte in ukrepajte“, ki je temeljno gradivo s področja obvladovanja mobinga na delovnem mestu.